CentOS 7 İşletim Sistemi Üzerine PostgreSQL 11.4 Kurulumu

Bu makalemde Centos 7 işletim sistemi üzerine PostgreSQL uygulamasının kurulumuna ve yapılandırmanıza yardımcı olacak konulara değiniyor olacağım.

işletim sisteminizin bilgisayar adı ve saat dilimi ayarlarını kontrol ediniz. Bu işlem için; hostnamectl ile sunucu isim bilgisini ve timedatectl ile de saat ve tarih ayarlarını kontrol edebilirsiniz.

işletim sisteminizi güncelleyiniz. Bu işlem için; yum -y update ve sonrasında yum -y upgrade komutlarını kullanabilirsiniz.

Centos işletim sisteminin PostgreSQL repository eklemek için; yum -y install https://download.postgresql.org/pub/repos/yum/reporpms/EL-7-x86_64/pgdg-redhat-repo-latest.noarch.rpm  komutunu çalıştırınız.

Ekleme işleminin doğru olup/olmadığını kontrol etmek için yum repolist komutunu kullanabilirsiniz.

Yum deposuna ekleme işlemi tamamlandıktan sonra yum paket yöneticisi ile kurulumu başlatmak için yum install postgresql11 komutu çalıştırınız.

İsteğe bağlı olarak PostgreSQL için server paketlerini yüklemek için yum install postgresql11-server komutunu çalıştırınız.

Kurulum işlemi tamamlandıktan sonra database yapılandırması için; /usr/pgsql-11/bin/postgresql-11-setup initdb komutunu çalıştırınız.

PostgreSQL servisini aktif etmek için; systemctl enable postgresql-11 ve PostgreSQL servisini başlatmak için systemctl start postgresql-11 komutunu çalıştırılır.  ,

PostgreSQL Servisinin durumunu kontrol etmek için; systemctl status postgres* komutunu çalıştırınız.

Postgre SQL kurulumunu doğrulamak için psql aracını kullanarak PostgreSQL veritabanı sunucusuna bağlanma ve kurulu olan sürüm bilgisini kontrol edebilirsiniz. Bu işlemi için; sudo -u postgres psql -c “SELECT version();” komutunu kullanabilirsiniz.

Not : postress kullanıcı hesabı kurulum işlemi tamamlandıktan sonra parolası boş olarak gelmektedir. \password postgres komutu ile yeni parola tanımlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir