VMware ESXi 6.7 Kurulum Öncesi Gerekli Kontroller

Bu yazımda; VMware ESXi 6.7 kurulumu için karşılanması gereken gereksinimlerin ve kurulum için ön hazırların listesine değiniyor olacağım.

Bilgi Gerekli yada Opsiyonel Varsayılan Değeri Açıklama
Donanım bileşenlerinin uyumluluğu Gerekli Sunucu donanım bileşenlerinin VMware vSphere 6.7 ile uyumluluğu mutlaka kontrol edilmelidir. “VMware Compatibility Guide”listesi incelenmeli ve donanım ve diğer bileşenlerin uyumluğu kontrol edilmelidir.
Hypervisor desteğinin Kontrol edilmesi Gerekli Kapalı Marka bağımsız olarak bu ayar kapalı olarak gelmektedir. Sunucunuzun BIOS ayarlarında Intel sunucular için “Intel VT-X Virtualization” veya “Intel Virtualization Technology”. AMD işlemcili sunucularda; “Virtualization Technology” veya “AMD RVI” seçeneğinin “Enable” olamasını gerekmektedir. Bu özelliks aktif edilmeden VMware ESXi işletim sisteminin kullanamazsınız. Ek olarak BIOS’da NX/XD desteğinin BIOS ayarlarında aktif olmalıdır.
İşlemci (CPU) Gerekli   En az 1 işlemci ve bu işlemci için de en az 2 çekirdeğe sahip olmalıdır. Bu işlemcinin; Eylül-2016’dan sonra piyasaya sürülen 64 bit x86 işlemci ailesi olması gerekiyor. (Desteklenen işlemci türleri ve modelleri için VMware Compatibility Guide” listesinden kontrol edilmelidir.)
Bellek (RAM) Gerekli   VMware ESXi 6.7 kurulumu için en az 4 GB RAM gerektirir. ESXi üzerinde sanal makinelerin çalıştırılması için production ortamlarında en az 8 GB RAM tavsiye edilir.
Network Gerekli   Bir veya daha fazla Gigabit veya daha hızlı (10 GB / 40 GB) Ethernet kartı olmalıdır. Desteklenen ağ kartları modellerinin listesi için VMware Compatibility Guide” listesinden kontrol edilmelidir.
Disk Gerekli   SCSI disk veya sanal makineler için Raid-Lun alanı. Depolama alanını uygunluğu kontrol edilmeli. ESXi kurulumu için en az 1 GB boş alan olmalıdır. Benim şahsi önerim 8 veya 16 GB USB yada SD kartları kullanabilirsiniz. (USB veya SD belleklerin kullanılması durumunda; kalitesine güvendiğiniz, uzun süre I/O ya duyarlı olmalıdır.
Güncel firmware uygulaması Opsiyonel – tavsiye edilir   Sunucularının; BIOS, UEFI, HBA, Network, IPMI vb bileşenleri için yayınlanmış en güncel firmware’lerin yüklenmesi.
Sunucu güç yönetimi Opsiyonel   Producton ortamınızın yapısına bağlı olarak Maximum performance, OS Control, Static MAX Performance veya Custom gibi değerleri kullanabilirsiniz. Bu işlem öncesinde mutlaka donanım üreticisinin kılavuzlarını incelemeniz gerekecektir.
Custom kurulum medyasının temin edilmesi Opsyionel   Kullanmakta olduğunuz sunucunuza HPE, Cisco, Huawei, Dell, IBM, Lenovo, Fujitsu, Bull, NEC, Hitachi, gibi  markalı sistem ise VMware ESXi 6.7 custom medyası ile kurulumun yapılması tavsiye edilmektedir.
Secure Boot Özelliği Opsiyonel   Bu özellik sunucunuzun sadece yetkilendirilmiş işletim sistemlerinin başlatılmasını sağlar. Bu özelliğin aktif edilmesi durumunda; Bu sunucu üzerine VMware ESXi harici başka bir işletim sistemi ile açılması engellenmiş olur. Bu özellik için sunucu donanımınızın UEFI 2.3.1 ve sonrası olmak zorundadır.
Sunucu Enerjisi Gerekli   Sunucunuzun desteklemesi durumunda mutlaka yedekli güç kaynağı olmalıdır.
Klavye dilinin seçilmesi Gerekli U.S. English Klavye dilinize göre uygun olan dilleri seçebilirsiniz. VMware ESXi 6.7’de; Belgian, Brazilian, Croatian, Czechoslavakian, Danish, Estonia, Finnish, French, German, Greek, Icelandic, Italian, Japanese, Latin American, Norwegian, Polich, Portuguese, Russian, Slovenian, Spanish, Swedish, Swiss French, Swiss German, Turkish, US Default, US Dvorak, Ukrainian, United Kingdom klavye dilleri desteklenmektedir.
Quick Boot Desteği Opsiyonel   Bu özellik VMware ESXi 6.7 ile gelen özelliklerden birisidir. Sunucunuzun yeniden başlatılması durumunda hızlı açılmasını sağlayan (firmware’in yeniden yüklenmesi gerekmeden) bir özelliktir. VMware vSphere Update Manager 6.7 ’de ve yeni nesil sunucuların BIOS veya UEFI’lerinde desteği olması gerekiyor. Bu destek için ilk önce sunucusunun u özelliğinin olup-olmadığı, sonrasında ESXi üzerinde “loadESXCheckCompat.py” scripti ile control edilir en son olarak da vSphere Update Manager’ “Host/Cluster Settings” bölümünden aktif edilir.
VLAN ID değerinin tanımlaması Opsiyonel   Aralık 0 ile 4096
IP Adresi Opsiyonel   Ağ yapınızda var ise DHCP ile bu ayarları otomatik olarak tanımlatabilir yada yükleme sonrasında ağ ayarlarını elle yapılandırabiliriniz
Subnet Mask Opsiyonel    
Gateway Opsiyonel    
Birincil DNS Opsiyonel    
İkincil DNS Opsiyonel    
Host adı Gerekli Statik IP ayarı için gerekli vSphere Web Client, VMware ESXi host bilgisayarına erişmek için host adı veya IP adresini kullanır.
Kurulum alanı Gerekli   Kurulum bileşenlerini tek bir diske yerleştirilmesi ve en az 1 GB boş alan olmalıdır.
Mevcuttaki ESXi ayarlarının taşınması, Mevcuttaki VMFS datastore’un korunması VMware ESXi’I mevcut bir ESXi kurulumuna sahip bir sürücüye yüklenmesi durumunda gerekli.   Mevcut bir ESXi 5.X veya 6.x Kurulumunuz varsa, ESXi kurulum sihirbazı, kurulum sırasında VMFS veri deposunun korunması veya üzerine yazılması arasında bir seçenek sunacaktır.
root hesabı için parola Gerekli   Root parolası, 8 ile 40 karakter arasında olmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir