VMware ESXi 6.7 Kurulumu

Kuruluma başlamadan önce;

Web sistemde yayınlanan “VMware ESXi 6.7 Kurulum Öncesi Gerekli Kontroller, “VMware ESXi 6.7 Network Port Gereksinimleri” “VMware vSphere 6.7 ile Desteklenmeyecek İslemciler makalelerini ile ilgili detaylı bilgiler yer almaktadır. Kurulum işlemi öncesi kısa bir göz gezdirmenizi tavsiye ederim.

Biz bu çalışmamızda VMware web sitesinden indirmiş olduğumuz .iso dosyası ile interaktif kurulumu yapıyor olacağız. Bu yöntem VMware ESXi kurulumunda kullanılan en yaygın ve geleneksel bir metotdur. ilerleyen makalelerimiz ve çalışmalarımızda farklı metotlar ile kurulum işlemlerine değiniyor olacağız. Yapınızda çok sayıda sunucunuzun olması ve bunlara toplu olarak kurulumu yada sürüm yükseltme yapacaksanız eğer diğer seçenekler işinizi kolaylaştırmak için Auto-Deploy, Image Deployment, PXE ile ağ destekli kurulum yada kuruluma özel komut yada cevap dosyalarını (answer file) kullanabilirsiniz.

Not: VMware ESXi 6.7 kurulum medyasını indirmek için aşağıdaki adresi kullanabilirsiniz. Bu adresten indireceğiniz kurulum medyası ile ticari bir lisansınız yok ise 60 günlük deneme seçeneğini kullanabilirsiniz. https://my.vmware.com/en/web/vmware/evalcenter?p=vsphere-eval

Not: VMware ESXi 6.7 kurulumunda sunucunuz üzerindeki diskleri kullanacak veya veri depolama cihazımız (Storage) bağlantısı var ise bağlantısının kesilmesini tavsiye ederim. ESXi 6.7 kurulum sırasında veri depolama cihazınızda ESXi için atamış olduğunuz birim (LUN) üzerine kurulum yapabilirsiniz.

VMware ESXi 6.7 Kuruluma Başlamak

Kurulum işlemine başlamak için sunucunuzun VMware ESXi 6.0 kurulum medyasından açılacak şekilde başlatılır.

Kurulum işleminin ilk adımında. “Loading ESXi installer” ekranında varsayılan ayarlarda herhangi bir işlem yapmamanız durumunda otomatik olarak 5 saniye sonra ESXi 6.7 kurulum işlemi başlatılacaktır. Bu aşamada gerekli olan önyükleme dosyaları belleğe yüklenecektir.

Kurulum sihirbazı karşılama ekranında VMware ESXi 6.7 kurulumun yapılacağı sunucu ve bileşenlerin uyumluluğu için “VMware Compatibilty Guide” listesine bakılması önerilmektedir. Bu işlemi daha önce yaptıysanız ve uyumluluk ile ilgili bir sorununuz olmaması durumunda “Enter” tuşu ile kurulum işlemine başlayabiliriz. 

End User License Agreement (EULA) adımında lisans antlaşmasını kabul etmek için “F11” tuşuna basınız.

“Scanning” adımında sunucunuz üzerindeki mevcut donanımların tarama işlemi gerçekleşmektedir.

“Select a Disk to Install or Upgrade” adımında sunucunuz üzerindeki yerel disk ve bağlı ise SAN LUN ları görüntülenecektir.

Kurulum yapılacak disk seçildikten sonra “Enter” tuşu ile kurulum işleminin bir sonraki adımına geçilir.

Bu bölümde disk ile ilgili detaylı bilgilere ulaşmak için “F1” tuşuna basabilirsiniz.

Kurulumun bir sonraki adımında klavye dilinin seçimi yer almaktadır. Bu adımda uygun olan klavye dili seçildikten sonra “Enter” tuşuna basılarak kurulumun bir sonraki adımına geçilir.

Enter a root password” ekranında ESXi sunucunuz için root parolası oluşturunuz. Root parolası atanadıktan sonra kurulumun bir sonraki adımına devam etmek için “Enter” tuşuna basınız.

Scanning System admında sisteminize ESXi kurulumu için gerekli olan bilgiler toplanmaktır.

Confirm Install ekranında ESXi kurulum onayı için F11 tuşuna basılarak kurulum işlemi başlatılır.

ESXi kurulumu başarılı tamamlanmıştır. Sunucuyu tekrar başlatmak için Enter tuşuna basılır.

Sunucunuz yeniden başladıkran sonra karşınıza aşağıdaki ekran çıkacaktır.

Bu ekranı sol üst köşesinde ESXi sunucunun versiyonu, kernel versiyonu, donanım platformu, bellek miktarı ve işlemci bilgileri yer almaktadır.

Orta sol kısımda ise; ESXi sunucusun web tarayıcısında yönetilmesini sağlamak için kullanacağınız IP adresi bilgisi yer almaktadır. Bu IP adresine tarayınız ile erişim sağladığınızda vSphere Host

Kurulum işlemi sırasında tanımlanan root kullanıcı hesabı ve parolası ile oturum açılır.

Alt kısımda ise ESXi sunucusunu yönetmek ve logları incelemek için F2 seçeneği ve ESXi sunucunun yeniden başlatılması ve kapatmak için F12 tuş seçeneği bilgileri yer almaktadır. Web sitemde yayınlanan “VMware ESXi Direct Console User Interface (DCUI) Kullanımı” makalesinde Direct Console User Interface ile ilgili detaylar yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir