VMware ESXi 6.7’da Sistem Logları için disk alanı ihtiyacı

VMware ESXi 6.7 sürümünü sunucunuzu kurmak için VMware AutoDeploy kullandıysanız veya VMFS birimindeki partition üzerinde varsayılan konumdan ayrı bir günlük dizini ayarladıysanız bu alanın sistem logları için  yeteri kadar boş alan olup olmadığından emin olmak gerekmektedir. Yeteri kadar alanınız olmaması durumunda sistem logları için geçerli günlük boyutunuzu ve rotasyon ayarlarınızı değiştirmeniz gerekebilir. Bu altyapıdaki günlük kapasitesi için varsayılan değerler, kullanılabilir depolama alanı miktarına ve sistem günlüğünü nasıl yapılandırdığınıza bağlı olarak değişiklik gösterecektir. AutoDeploy yöntemi ile dağıtılan VMware ESXi hostlarında loglar RAM diskinde günlükleri kaydeder; bu, günlükler için kullanılabilir alan miktarının küçük olduğu anlamına gelir.

VMware ESXi makineniz Auto Deploy ile kurulumu yapılmuş ve sistem loglarının saklanmasında aşağıdaki yollardan biriyle yapılandırmanız gerekecektir;

  • Sistem logları, ağ üzerinden uzak bir toplayıcıya kaydedilir
  • Sistem logları, bir NAS veya NFS deposuna kaydeder.

Log dosyalarının NAS veya NFS deposu gibi varsayılan olmayan depolara yönlendirirseniz, Log boyutlandırmasını ve diske yüklenen ana bilgisayarlar için rotasyonları da yeniden yapılandırmak isteyebilirsiniz. Günlükleri VMFS birimindeki bir karalama dizininde saklayan varsayılan yapılandırmayı kullanan ESXi ana bilgisayarları için günlük depolamasını yeniden yapılandırmanız gerekmez. Bu ana bilgisayarlar için ESXi 6.7, günlükleri kurulumunuza en uygun şekilde yapılandırır ve günlük iletilerini almak için yeterli alan sağlar.

Hostd, vpxa ve fdm Günlükleri için Önerilen Minimum Boyutlar.

Log Maximum Log Dosya Boyutu Gerekli olan Minimum Boş Disk Alanı
Management Agent (hostd) 10 MB 100 MB
VirtualCenter Agent (vpxa) 5 MB 50 MB
vSphere HA ajanı (Fault Domain Manager) 5 MB 50 MB

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir